Симпто-термальний метод – найбільш сучасний із методів природного планування сім’ї (Natural family planning, NFP). Повна його назва – симпто-термальний метод розпізнавання плідності, скорочено – СТМРП або СТМ чи СТ-метод.

Він особливий тим, що поєднує в собі інші природні методи визначення плідності – температурний, календарний і цервікальний (метод Біллінгса), завдяки чому відрізняється від вищеназваних методів високою точністю та рекомендований ВООЗ як високонадійний (індекс Перля 0,4). Метод можуть із успіхом використовувати жінки будь-якого репродуктивного віку, за бажанням – протягом усього життя.

 

В основі СТ-методу – природні фізіологічні сигнали жіночого тіла, за допомогою яких жінка чітко розуміє, в якому періоді менструального циклу вона зараз перебуває: у плідному, коли зачаття найбільш ймовірне, чи в неплідному – коли зачаття неможливе. Кожна з нас після нетривалого навчання здатна виявляти і розрізняти такі тілесні ознаки – шляхом нескладного щоденного 5-ти хвилинного самоспостереження в домашніх умовах.

Що корисного дає симпто-термальний метод розпізнавання плідності?

Симпто-термальний метод дає базові знання з фізіології менструального циклу, завдяки яким кожна жінка може не тільки одноразово дізнатися, але й знати про себе завжди, щодня, у режимі реального часу:

 • чи достатній у неї рівень основних жіночих гормонів;
 • чи її цикли мають овуляцію (чи відбувається вихід зрілої яйцеклітини з яйника);
 • «благословенні дні» у кожному менструальному циклі – коли ймовірність зачаття найвища;
 • дні, коли зачаття неможливе (важливо для тих, хто тимчасово відкладає вагітність і хоче робити це екологічно, без шкоди для здоров’я);
 • як рівень основних жіночих гормонів міняється з віком саме у неї;
 • які фактори погіршують саме її жіноче здоров’я, як виглядає її власна «норма» менструальних циклів, а коли варто показатися лікарю.

Кому і коли підходить симпто-термальний метод розпізнавання плідності:

 • Усім жінкам, які дбають про себе – для збереження, зміцнення чи відновлення жіночого здоров’я
 • Парам, які бажають зачаття у природній спосіб, навіть при зниженій плідності (проблеми з зачаттям)
 • Парам, які на певний час хотіли б відкласти вагітність – надійно і безпечно для здоров’я
 • Парам, які шукають здорову альтернативу гормональній та іншім видам контрацепції, що більше не влаштовує
 • Жінкам після пологів, включно в часі грудного вигодовування, коли ще не чекають наступної дитини
 • У зрілому репродуктивному віці (із планами народжувати чи без)
 • Як спосіб моніторингу за гормональним станом жінки та ранньої діагностики жіночих захворювань у домашніх умовах
 • Відповідальним мамам, у яких підростає донька
 • Молодим дівчатам, які не хочуть розпочати своє шлюбне і статеве життя з помилок через незнання природи плідності жінки і чоловіка

Якщо місячні нерегулярні

Часто запитують жінки, у яких нерегулярні місячні, чи можна буде використовувати цей метод, щоб надійно відкладати вагітність? Так, симпто-термальний метод можна з успіхом використовувати для відтермінування вагітності жінкам із нерегулярним менструальним циклом. Навіть більше – метод є дуже рекомендований у такому випадку, бо допоможе жінці зрозуміти причини цього стану.

 

До слова, цикли вважають нерегулярними, якщо тривалість найкоротшого і найдовшого циклів за останній рік відрізняється на 10 днів і більше.

Про користь сперми для жінки

Використання методу має важливий бонус для здоров’я – дозволяє перейти на відкриті статеві стосунки без будь-якої контрацепції. І зробити це  спокійно і впевнено, без страху перед незапланованою вагітністю. І з користю для здоров’я, адже сперма корисна для жіночого тіла і психіки. Не всі знають, що в результаті постійної ізоляції від безпосереднього контакту зі спермою чоловіка організму сексуально активної жінки здоров’я теж не додається. Доведено, що сперма має біологічну цінність для підтримання оптимального стану жіночих статевих шляхів і здоров’я загалом.

 

У спермі тільки 10% це сперматозоїди, а решта 90% – сім’яна плазма. Це біологічно активна рідина, що містить гормони, ферменти, амінокислоти, деякі вітаміни, мікроелементи та інші складові. Слизова оболонка піхви здатна швидко всмоктувати компоненти сім’яної плазми. Відтак, під час повноцінних статевих контактів, без застосування презервативів чи ПСА, зі спермою в організм жінки поступають важливі біологічно активні речовини, які при регулярному надходженні в піхву несуть таку фізіологічну дію:

 • підтримують життєдіяльність корисних вагінальних лактобактерій – а це профілактика бактеріального вагінозу і надокучливої «молочниці»;
 • сприяють швидкому очищенню матки від менструальної крові – а це профілактика тривалих кровомазань перед і після місячних;
 • стимулюють розрив зрілих фолікулів (овуляцію) – а це певна профілактика полікістозу яйників;
 • підсилюють антимікробний захист і процеси регенерації шийки матки – а це профілактика її мікропошкоджень, ерозій;
 • впливають як антидепресант і легкий «допінг», підвищують якість сну – аби жінка почувала себе бадьорою впродовж дня;
 • викликають гормональну реакцію, яка покращує настрій – чим позитивно впливають на душевний стан і жіночу психіку та почуття прихильності.

А скільки треба утримуватись?

Не всі знають, що яйцеклітина після овуляції (тобто після виходу з яйника) живе тільки 24 години. Саме тоді й можливе зачаття. Це може здаватись неймовірним, але жінка плідна лише 4% (!) свого життя. Чоловіки ж, навпаки, плідні завжди – від часу статевого дозрівання й аж до глибокої старості.

 

Важливо знати, що сперматозоїди в тілі жінки за певних умов можуть зберігати свою життєздатність – протягом аж 3-5 днів. Тому зачаття можливе і від того статевого акту, який відбувся за кілька днів до овуляції. Симпто-термальний метод дозволяє визначати так зване «плідне вікно»: період, коли після закінчення менструації жіночий організм починає готуватися до нової овуляції (кілька днів яйцеклітина росте і дозріває), безпосередньо день овуляції та ще якийсь час після неї. Увесь цей час імовірність зачаття найвища. Якщо ж запліднення у період «плідного вікна» не відбулося, то яйцеклітина гине, а зачаття у цьому менструальному циклі вже фізіологічно неможливе.

 

«То ж скільки «безпечних» днів для відкритого (тобто без будь-якої контрацепції) співжиття з чоловіком у мене буде впродовж місяця, якщо зараз ми не плануємо вагітніти?» – одне з найчастіших запитань, яке задають жінки.

 

Коротка відповідь така: пара, яка практикує симпто-термальний метод розпізнавання плідності, щоразу матиме орієнтовно половину (!) днів місяця для відкритого, без будь-якої контрацепції, статевого життя – із користю для здоров’я, без страху небажаної вагітності та з мінімумом сумнівів. Мало це чи багато? Судити вам.

Чи існує природна контрацепція?

Природні методи розпізнавання плідності, зокрема, і симпто-термальний, у жодному разі не слід вважати одним із видів контрацепції, хоча його ефективність у відкладанні вагітності дуже висока (надійність СТ-методу 99,6%, що прирівнюється за дієвістю до стерилізації).

 

СТМ, радше, це природна альтернатива контрацепції, адже симпто-термальний метод, на відміну від контрацептивних засобів, жодним чином не втручається у тіло, у статевий акт, у гормональний фон чи в систему людської плідності, а тільки передбачає усвідомлену статеву поведінку пари у плідний період – співжиття, якщо чекаємо зачаття, чи утримання, якщо наразі вирішили не планувати вагітність.

 

Відтак, єдине, що пропонує симпто-термальний метод подружжю – вивчити природний ритм плідності організму і свідомо підлаштувати під нього стиль свого статевого життя, залежно від намірів і життєвих обставин. На щастя, людині це під силу.

Як виглядає вступна ознайомча консультація з симпто-термального методу

Для тих, хто зацікавився можливістю навчитися самостійно в домашніх умовах визначати дні можливого і неможливого зачаття згідно з симпто-термальним методом, кілька разів на тиждень я провожу вступні ознайомчі консультації.

 

Як це відбувається? Працюємо онлайн (skype, viber), консультація індивідуальна, тільки Ви і я. Спершу розповім трішки про себе, як я відкрила для себе метод і що мене мотивує навчати інших жінок, далі попрошу розповісти про себе Вас. Уточнимо Ваші потреби, з’ясуємо, які можливості з’являться у Вас завдяки симпто-термальному методу розпізнавання плідності (це його повна назва, скорочено – СТМРП або СТМ), що він передбачає, а що – ні. Я запропоную оптимальну для Вас програму навчання (зазвичай, тривалістю 3-4 місяці), розглянемо її етапи та очікувані результати на кожному з них. Якщо вирішите навчатись – уточнимо всі умови, забронюємо дату початку Вашого курсу. Нам буде потрібно 20-30 хвилин. Це безкоштовна консультація, яка ні до чого Вас не зобов’язує. Рішення – завжди за Вами, у міру готовності, мотивації та бажання міняти своє життя.

 

Аби розраховувати на високу надійність методу, треба уважно вивчити усі правила і чітко їх дотримуватися. Правила не можна скорочувати або на власний розсуд об’єднувати з іншими природними методами. Справедливо вважається, що надійність природних методів розпізнавання плідності залежить від ефективності навчання і відповідальності користувача, тобто самої жінки.

 

Зі свого боку високу якість навчання я гарантую. А Ви вже готові взяти на себе відповідальність за своє здоров’я, cтиль стосунків і власне майбутнє? Якщо так – пишіть уже сьогодні!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *