Індекс Перля

Ефективність конкретного методу контрацепції відображає індекс Перля – він показує, скільки жінок із 100 завагітніли протягом 1 року при регулярному співжитті з використанням одного і того ж методу контрацепції. Відповідно, чим менше значення цього показника, тим менша ймовірність незапланованого зачаття.

 

Метод контрацепції вважається надійним, якщо індекс Перля у нього менший одиниці. Значення індекса від 1 до 5 – це середній за надійністю метод, вище 5 – малонадійний:

 

  • Перерваний статевий акт (ПCА) є найменш ефективним методом: за його використання третина жінок вагітніють (індекс Перля понад 30).
  • Високий індекс і у сперміцидних свічок (таблеток, кремів) – 18-20, тобто 18-20 жінок зі ста протягом року з ними вагітніють.
  • Згідно з різними джерелами, індекс Перля у презервативів – від 2 до 10 і вище, а у гормональних протизаплідних таблеток – від 1 і менше до 5.
  • Симпто-термальний метод розпізнавання плідних і неплідних днів має одне з найнижчих значень індекса Перля – 0,4 (інакше кажучи, його надійність 99,6%). Це майже таке ж, як при стерилізації.

 

Відчуваєте різницю?

 

Важливо розуміти, що симпто-термальний метод за своєю суттю не є контрацепцією. Радше навпаки – це природня альтернатива контрацепції, адже симпто-термальний метод повністю ґрунтується на фізіології зачаття без використання механізмів, які руйнують її. Він передбачає певне допасування стилю статевого життя пари – згідно з природою людської плідності.

 

Чи знаєте, що упродовж місячного циклу жінка є плідною, як правило, всього 7-10 днів, не більше? Цей період максимально співпадає з часом дозрівання і виходу з яйника яйцеклітини (овуляція). Достеменно відомо, що яйцеклітина живе тільки 24 години, із яких до запліднення вона здатна лише 12 годин. Проте, тут йдеться про плідність пари – за сприятливих умов спермії чоловіка можуть зберігати свою життєздатність у статевих шляхах жінки від 3 до 7 днів, очікуючи на овуляцію.

 

Період одразу після місячних, перед початком підготовки тіла жінки до овуляції, називають часом відносної неплідності – зазвичай, це близько 5 днів, інколи більше (залежить від тривалості менструального циклу жінки). Наступні 5-7 днів уже вважаються потенційно плідними – хоча яйцеклітина тільки готується до виходу, але живі сперматозоїди, як ми знаємо, можуть у тілі жінки очікувати на цю мить. А після овуляції, за якийсь короткий час, настає період абсолютної неплідності – у разі, якщо зачаття так і не відбулося, яйцеклітина швидко гине. Цей період триває аж до початку наступних місячних – зазвичай, це 7-11 днів.

 

Відтак, близько 12-15 днів у кожному місячному циклі жінки зачаття неможливе з фізіологічних причин – тож жодної потреби у контрацепції у ці дні просто немає, а відкрите статеве співжиття не призведе до небажаної вагітності. Жінка шляхом нескладного самоспостереження, за допомогою певних природних сигналів свого тіла, здатна визначати, в якому періоді – плідному чи неплідному – вона зараз перебуває. Цьому і навчає симпто-термальний метод розпізнавання плідності.

 

Справедливо вважається, що надійність симпто-термального методу розпізнавання плідних і неплідних днів залежить від ефективності навчання і відповідальності самої користувачки. Усі правила методу треба уважно вивчити і суворо їх дотримуватися, чітко за методологією.

 

Навчатись, звісно, потрібно за підтримки консультантки (а це я) – адже йдеться не про метод «календарика», а про чітку систему самоспостережень і деяких підрахунків. Метод підходить жінкам будь-якого репродуктивного віку, навіть із нерегулярним циклом. Зазвичай, тривалість курсу навчання – три онлайн-зустрічі по 1-1,5 години кожна, протягом 3-4 місяців. Коротка вступна ознайомча скайп-консультація про суть і переваги методу – безкоштовна.

 

Нещодавно мені зустрілося влучне порівняння, що ті пари, які повсякчас використовують контрацептивні засоби, без урахування природи плідності людини, схожі на Дон Кіхота – сповненого рішучості героя-дворянина, який щоразу відчайдушно кидається до бою з химерними ворогами. Те саме з контрацепцією – щоразу «бореться» із плідністю пари, хоча фізіологічних підстав для цього точно немає. Тепер ви про це знаєте.

 

 

Література за темою:

1. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Медичні критерії прийнятності для використання методів контрацепції, 5-те видання, 2015 р.
Російською (частина 2, ст. 18): https://www.who.int/reproductivehealth/publications/family_planning/MEC-5/ru/

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ). Критерії медичної придатності для контрацептивного використання. П’яте видання. 2015.
https://www.who.int/reproductivehealth/publications/family_planning/MEC-5/uk/

2.  Джеймс Трюссель. Огляд: Контрацептивні невдачі у США, 2011 р. Шлях доступу: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3638209/     [PDF]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *