Метод, згідно з яким я навчаю жінок як швидко і надійно в домашніх умовах визначати дні можливого і неможливого зачаття, називається симпто-термальним методом розпізнавання плідності англійської модифікації (скорочено – СТМРП або просто СТМ чи СТ-метод). Це науково-обґрунтований спосіб розпізнавання жінкою фізіологічних сигналів свого тіла для точного визначення, в якому періоді менструального циклу вона зараз перебуває – у плідному, коли зачаття найбільш ймовірне, чи в неплідному – коли зачаття неможливе. Кожна жінка після нетривалого навчання здатна виявляти і розрізняти такі тілесні ознаки – шляхом нескладного щоденного 5-ти хвилинного самоспостереження.

 

Симптотермальний метод – найбільш сучасний із методів природного планування сім'ї (Natural family planning, NFP). Він особливий тим, що поєднує в собі інші природні методи визначення плідності температурний, календарний і цервікальний (метод Біллінгса), завдяки чому відрізняється від вищеназваних методів високою точністю та рекомендований ВООЗ як високонадійний [1].

 

Метод можуть із успіхом використовувати жінки будь-якого репродуктивного віку, за бажанням – протягом усього життя.

 

Також рекомендую жінкам книгу-посібник "Вчимося розпізнавати плідність" (авторки Олеся Кука, Зореслава Городенчук, Любов Дуб; видавництво "Свічадо", видання третє, 2024р.) – для тих, хто вже практикує симпто-термальний метод або ж планує його опанувати разом з консультанткою.

Кому і коли підходить симпто-термальний метод розпізнавання плідності

  • Усім жінкам, які дбають про себе – для збереження, зміцнення чи відновлення жіночого здоров'я
  • Парам, які бажають зачаття у природній спосіб, навіть при зниженій плідності (проблеми з зачаттям)
  • Парам, які на певний час хотіли б відкласти вагітність – надійно і безпечно для здоров’я
  • Парам, які шукають здорову альтернативу гормональній та іншім видам контрацепції, що більше не влаштовує
  • Жінкам після пологів, включно в часі грудного вигодовування, коли ще не чекають наступної дитини
  • У зрілому репродуктивному віці (із планами народжувати чи без)
  • Як спосіб моніторингу за гормональним станом жінки та ранньої діагностики жіночих захворювань в домашніх умовах
  • Відповідальним мамам, у яких підростає донька
  • Молодим дівчатам, які не хочуть розпочати своє шлюбне і статеве життя з помилок через незнання природи плідності жінки і чоловіка

Переваги методу

  • Високонадійний. Саме так симпто-термальний метод офіційно трактує Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) [1].
  • Простий і доступний – після нетривалого навчання зазвичай все зрозуміло раз і назавжди. Придбати потрібно тільки термометр (краще спеціальний електронний, але підійде і звичайний ртутний), а всі найважливіші теоретичні матеріали і готовий шаблон карти самоспостереження ви отримаєте у письмовому вигляді.
  • Підходить більшості жінок – за винятком періоду прийому жіночих гормональних препаратів (у такому випадку в жінки буде штучний, а не природний менструальний цикл, то ж наш метод за таких обставин застосовувати немає сенсу) або ж деяких медичних протипоказань.
  • Індивідуальний. У кожної жінки свої особливості організму, відповідно – і менструального циклу. Краса у тому, що треба вивчити себе, а не когось, зрозуміти «свою норму». Зазвичай через 2-4 місяці певних вимірювань і спостережень за собою, жінці вже чітко видно логіку того, що відбувається, а через 6-12 місяців можна вважати, що жінка повністю опанувала метод.
  • Підходить жінкам із нерегулярними місячними циклами. Навіть більше – рекомендований таким жінкам, аби зрозуміти, що ж насправді відбувається в тілі «за лаштунками», виявити можливі причини відхилень і стати на шлях відновлення жіночого здоров'я.
  • Враховує сучасні умови і стиль життя. Знаємо, що у кожної з нас бувають проблеми з самопочуттям, періодичні збої циклу, ми живемо в стресі, іноді пізно лягаємо і мало спимо, нервуємо, хворіємо, сидимо на дієті, вживаємо ліки, алкоголь, подорожуємо чи їдемо у відрядження і т.д. Все це враховується і не є перешкодою!

 

Згідно зі статистикою, застосовуючи даний метод із метою природного зачаття, у 76% випадків вагітність приходила вже в першому менструальному циклі, у 90% – у третьому, у 98% – у шостому (не обов’язково 6 циклів поспіль, а просто 6 циклів усвідомленого застосування, тобто за 6-9 місяців відкритого статевого життя). У тих пар, які раніше мали проблеми із зачаттям, протягом року вагітність наступала без спеціального лікування в 20-40%, із одночасним лікуванням згідно з медичними показами – до 80%. Згідно з науковим дослідженням 2017 року, використання симпто-термального методу у пар із невизначеною етіологічєю (причиною) непліддя, збільшує шанси на зачаття майже вдвічі [4].

 

Водночас, для пар, які тимчасово відкладають зачаття, важливо знати індекс надійності (індекс Перля) – скільки жінок зі ста, застосовуючи упродовж року певний спосіб контрацепції, все ж завагітніли. Відповідно, чим менше значення цього показника, тим менша ймовірність незапланованого зачаття. Метод контрацепції вважається надійним, якщо його індекс Перля менший одиниці. Значення індекса від 1 до 5 – це середній за надійністю метод, вище 5 – малонадійний. Відтак, перерваний статевий акт є найменш ефективним методом: за його використання третина жінок вагітніють (індекс Перля понад 30).

Згідно з різними джерелами, індекс Перля у презервативів – від 2 до 10, а у гормональних протизаплідних таблеток – від 1 і менше до 5. Симпто-термальний метод розпізнавання плідних і неплідних днів має однин із найнижчих індексів Перля – 0,4 (тобто незаплановано вагітніють лише 4 жінки з тисячі; інакше кажучи, надійність у відкладанні вагітності 99,6%) [1-3]. Відчуваєте різницю? Це майже так само надійно, як при стерилізації.

 

Аби розраховувати на таку високу надійність, треба уважно вивчити усі правила методу і чітко їх дотримуватися. Правила не можна скорочувати або на власний розсуд об'єднувати з іншими природними методами планування сім'ї, а таких чимало (температурний, метод Біллінгса та ін.). Справедливо вважається, що надійність природних методів розпізнавання плідності залежить від ефективності навчання і відповідальності користувача, тобто самої жінки.

 

Свого часу я докладно вивчала цей метод для себе – на сертифікаційній програмі Інституту родини та подружнього життя Українського Католицького Університету (2015). Продовжую вивчати цю тему і зараз, і можу охоче поділитися своїми знаннями з жіночої фізіології зачаття з вами.

 

Якщо ви захотіли більше знати про свою фізіологію і вміти самостійно надійно визначати без тестів на овуляцію та УЗД власні дні можливого (і неможливого) зачаття – напишіть мені про це.

 

Я навчу вас усіх правил симпто-термального методу на індивідуальних онлайн-зустрічах (Skype, Viber, zoom тощо). В часі війни навчаю за добровільну плату. Перша ознайомча онлайн-консультація (тривалістю до 30 хв) – безкоштовна. 

 

Обрати програму навчання

 

 

Рекомендована література за темою:

1.  Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Медичні критерії прийнятності для використання методів контрацепції, 5-те видання, 2015 р. (*)  

WHO; Medical eligibility criteria for contraceptive use, Fifth edition, 2015, Part II, p 102:  https://www.who.int/reproductivehealth/publications/family_planning/MEC-5/en/

Російською (частина 2, ст. 18): https://www.who.int/reproductivehealth/publications/family_planning/MEC-5/ru/

* із посиланням на джерело:  Джеймс Трюссель та ін. Ефективність контрацепції. Контрацептивні технології: видання двадцяте, переглянуте (2011)
Trussell J. Contraceptive efficacy. In: Hatcher RA, Trussell J, Nelson AL, Cates W, Kowal D, Policar M, editors. Contraceptive technology: twentieth revised edition. New York (NY): Ardent Media; 2011., pp. 779–863. 

2.  Джеймс Трюссель. Огляд: Контрацептивні невдачі у США, 2011 р. 

Trussell J. Contraceptive failure in the United States. Published: March 14, 2011.
Шлях доступу: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3638209/  [PDF]

3.  Франк-Геррман П., Хайль Дж., та ін. Ефективність методу запобігання вагітності, орієнтованого на усвідомлення плідності у сексуальній поведінці пари під час фертильного періоду: 2007 р. 

Frank-Herrmann P, Heil J, Gnoth C, et al. The effectiveness of a fertility awareness based method to avoid pregnancy in relation to a couple’s sexual behaviour during the fertile time: a prospective longitudinal study. Hum Reprod. 2007;22:1310–9. [PubMed] [Google Академія]
Шлях доступу: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17314078/  [PDF]

4.  Франк-Геррман П. та ін. Природні показники зачаття у субфертильних пар після тренінгу з підвищення рівня народжуваності: 2017 р.

Frank-Herrmann, P.et al; Частота природного зачаття у подфертильних пар після тренінгів щодо підвищення рівня народжуваності; Архіви гінекології та акушерства, 2017 р. [ ResearchGate ]

5.  Вікіпедія про методи розпізнавання плідності:

Поінформованість про народжуваність https://en.wikipedia.org/wiki/Fertility_awareness

Симптотермальний метод розпізнавання плідності (СТМРП

6.  Планування сім’ї. Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах. Додаток до Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 21.01.14 року №59 «Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Планування сім’ї»   [PDF]

 

Більше актуальних наукових джерел про ефективність, надійність, поширеність та вплив на стосунки і сексуальне життя в парі симпто-термального й інших методів природнього планування сім'ї у статті мого блогу Природнє планування сім’ї і розпізнавання плідності: наукове підтвердження

 

Рекомендую жінкам книгу-посібник "Вчимося розпізнавати плідність" (авторки Олеся Кука, Зореслава Городенчук, Любов Дуб; видавництво "Свічадо", видання третє, 2024р.) – для тих, хто вже практикує симпто-термальний метод або ж планує його опанувати разом з консультанткою.