Лікарка-нутриціологиня Тетяна Шитікова розкриває взаємозв’язок жіночого гормонального здоров’я з роботою щитоподібної залози – про них читайте у цій статті, а також звертайтесь до Тетяни, щоб налагодити правильне харчування та отримати грамотну нутрицевтичну (а за потреби й лікарську) підтримку для балансу гормонів.
Щитоподібна залоза (ЩЗ, популярно – щитовидна залоза, щитовидка) – невеликий ендокринний орган у формі метелика. Завдяки гормонам, які вона виробляє, щитовидна залоза має вагомий вплив на всі системи організму. Під її владою – обмін речовин, температура тіла, рівень енергії та навіть настрій.
Якщо розвивається гіпотиреоз – збій в роботі щитоподібної залози, коли виділяється надто мало її гормонів – то кожна клітиночка нашого тіла це відчує. У сфері жіночого репродуктивного здоров’я це може відобразитися таким чином:
- порушення менструального циклу
- рясні, важкі місячні
- відсутність овуляції
- зниження лібідо
- безпліддя, високий ризик викиднів
- високий ризик ускладнень вагітності, затримки розвитку плода, ризик уроджених вад
- затримка статевого розвитку
Добре відомо, що гормони щитовидної залози контролюють усі ланки жіночого здоров’я, як от роботу гіпоталамо-гіпофізарної системи, регуляцію менструального циклу, синтез жіночих статевих гормонів (естрогенів та прогестерону), статевий потяг та ін. Але щитовидна залоза буде діяти на репродуктивне здоров’я і через інші органи:
- При гіпотиреозі порушується робота печінки – і знижується ефективність обміну (метаболізму) естрогенів.
- Щитовидна залоза впливає на роботу шлунково-кишкового тракту – при гіпотиреозі порушується робота естрогенів і прогестерону.
- Щитовидна залоза впливає на кровотворення – і, знову ж таки, порушується детокс печінки і метаболізм статевих гормонів.
- При гіпотиреозі підвищується рівень гормону пролактину, що теж веде до порушення овуляції та зниження фертильності (плідності).
- Часто недостатність йоду пов’язують з гіпотиреозом, але йод також впливає на метаболізм естрогену і перетворення його небезпечної форми в безпечну.
Все в організмі взаємопов’язано. Зворотній зв’язок теж існує!
- Високий рівень естрогенів може запускати аутоімунний процес та провокувати розвиток аутоімунного тиреоїдиту (АІТ).
- При ЕКЗ (штучному заплідненні) рівень естрогену стрімко зростає, що може пригнічувати роботу щитоподібної залози.
- Високий рівень естрогенів не тільки гальмує вироблення гормонів щитоподібної залози, але й знижує чутливість тканин до їхнього впливу і може бути навіть причиною раку щитовидки.
- Прогестерон, навпаки, підтримує нормальну функцію щитовидки, зменшує запалення та сприяє перетворенню гормону щитоподібної залози тироксину (Т4) в активний трийодтиронін (Т3). При естрогендомінуванні, коли естрогену понад норму, ці всі функції знижуються.
Гормональні зміни під час вагітності, менопаузи або прийому гормональних контрацептивів можуть впливати на роботу щитоподібної залози – через значні коливання рівня гормонів. Ось чому жінки частіше хворіють на гіпотиреоз, ніж чоловіки.
Читайте також: 15 способів знизити рівень стресу – поради лікаря
Діагностика роботи щитовидки: чому аналізи можуть бути «нормальними», але симптоми є?
Часто жінкам кажуть: «Ваші аналізи в нормі», а симптоми гіпотиреозу залишаються. Чому так?
Діагностику варто проводити комплексно – дивитися не лише рівень тиреотропного гормону (ТТГ). І правильна діагностика дасть можливість вибрати правильну стратегію оздоровлення.
Стандартний аналіз на ТТГ не завжди показує проблему. Важливо також перевіряти:
- Вільний трийодтиронін (Т3) і тироксин (Т4).
Увага! Кортизол (аналіз слини, 4 проби) – знижує чутливість до Т3 і тоді варто перевірити реверсний Т3, тобто дивимося, чи рівень ТЗ «істинний», чи справді він виконує свою функцію, а не «ховається» за реверсним Т3
- Антитіла до тиреопероксидази (ТПО), що може бути ознакою аутоімунного тиреоїдиту (АІТ)
- С-реактивний білок (СРБ) – показує запалення, яке згубно впливає на щитоподібну залозу
- Біохімічний аналіз крові, білок загальний та альбумін – адже при дефіциті білка знижується вироблення гормонів та ферментів щитоподібної залози, а порушення роботи печінки буде негативно впливати на перетворення Т4 в Т3 на тканинному рівні.
Слід виявити дефіцити таких нутрієнтів:
- Феритин (запаси заліза, які впливають на щитовидну залозу)
- Вітаміни D, А, селен, йод, цинк, мідь, магній, вітаміни групи В.
До речі, біотин (вітамін В7, який часто приймають для зміцнення і росту волосся) може спотворювати аналізи. Його потрібно відмінити за 2 дні до тесту!
Важливо перевірити функцію щитоподібної залози перед плануванням вагітності.
Читайте також: Стрес і менструальний цикл
Щоб підтримати і щитовидку, і репродуктивну систему, потрібно усунути ВСІ причини гіпотиреозу
Насамперед важливо налагодити роботу шлунково-кишкового тракту, всіляко сприяти усуненню дефіцитів та оптимізувати харчування:
- Білок – потрібен для вироблення гормонів
- Корисні жири – авокадо, кокосова олія, оливкова олія
- Селен (бразильські горіхи), йод (морепродукти), магній (горіхи, темний шоколад)
Що варто обмежити і врегулювати?
- Надлишок цукру та рафінованих вуглеводів
- Токсичні хімічні речовини в косметиці і пластику – вони можуть впливати на рівень естрогенів
- Надмірний стрес – він виснажує надниркові залози та погіршує баланс гормонів
Висновки прості: якщо у вас є симптоми гіпотиреозу, не ігноруйте їх! Краще звернутися до лікаря-ендокринолога та лікаря-нутриціолога, які розглянуть проблему комплексно.
Здоровий спосіб життя, правильне харчування, своєчасна і належна діагностика, повноцінна нутрицевтична підтримка, а за потреби й медикаментозна корекція, допоможуть забезпечити баланс гормонів. З цього питання звертайтеся до лікарки-нутриціологині Тетяни Шитікової +38 067-401-16-76
А я можу навчити Вас оцінити свій менструальний цикл згідно з симпто-термальним методом. Хочете знати, чи підійде цей метод саме Вам? Запишіться на індивідуальну ознайомлювальну консультацію. Працюємо онлайн (Zoom, Google Meet, Viber тощо), нам буде потрібно 30 хвилин. Ці півгодини можуть багато змінити у вашому житті. Форма для запису – тут. Така консультація є безкоштовною.
Не мрійте, дійте! Звертайтесь сьогодні.
Тетяна і я – до ваших послуг!
Про взаємозв’язок жіночого гормонального здоров’я з аутоімунним тиреоідитом (АІТ) читайте в наступній статті.