Добре відомо про вплив стресу на менструальний цикл жінки. Отож зараз, коли перебуваємо у складному психо-емоційному стані внаслідок вторгнення військ росії в Україну, можемо спостерігати в себе незвичний перебіг менструального циклу – так званий стресовий цикл.

 

Важливо знати, що нетипова картина може спостерігатися або безпосередньо вже у тому циклі, коли сталося сильне емоційне потрясіння, або ж у найближчих 3-6 циклах. Це залежить від початкового стану організму – якщо на старті ми були доволі «ресурсними», то спершу тілу вдається втримати всі процеси в нормі. Якщо ж рівень ресурсності вже від початку був низьким, то, звісно, організм вмикає режим «економії енергії» і «постачатиме» передовсім основні життєзабезпечувальні функції. А менструальний цикл, тобто функція розмноження, у період сильного стресу не буде у списку життєво необхідних…

Основними ознаками стресового менструального циклу є:

  1. 1. Зміна тривалості циклу у днях – це коли має місце інша, ніж звичайно, кількість днів від першого дня менструації до першого дня наступної менструації. Тобто, цикл може стати на кілька днів коротшим або, навпаки, довшим, ніж звичайно.

 

Жінки, які ведуть самоспостереження згідно з симпто-термальним методом, чітко бачитимуть причину зміни тривалості циклу: сталося це за рахунок видовження першої фази циклу («запізніла овуляція», овуляція «з другої спроби») чи через скорочення другої (прогестеронової) фази циклу, або ж тому, що овуляція не відбулася і трапився так званий ановуляторний проміжок, наслідком якого є видовження циклу («затримка») і псевдоменструація.

 

  1. 2. «Гіперслиз» – це коли у першій фазі циклу (після менструації, перед овуляцією) спостерігаємо велику кількість рідкого слизу протягом 6-7 чи більше днів (так званий «стресовий викид»).

 

Жінки, які ведуть самоспостереження згідно з симпто-термальним методом, чітко бачитимуть чи є кореляція епізодів слизу з іншими показниками плідності, що допомагає підтвердити чи спростувати стресову природу цього симптому.

 

  1. 3. Рясні, тривалі, болючі місячні – біль і більша, ніж звичайно, крововтрата під час менструації можуть бути викликані застійними явищами в малому тазі і стресовим спазмом органів (матки та її зв’язок). Унаслідок стресу активно виділяються відповідні гормони, тіло наче стискається, завмирає. Тому у періоди стресу важливо рухатися, не засиджуватися довго в одній позі, мати розумну фізичну активність, розтирати тіло, аби підтримувати роботу м’язів і мікроциркуляцію крові. Для жіночих органів корисними будуть щоденні вправи «вісімки тазом» і тряска (крім днів активних менструальних виділень).

 

  1. 4. Жінки, які ведуть самоспостереження згідно з симпто-термальним методом, можуть зауважити різкі стрибки базальної температури (пилоподібний графік) як у першій, так і в другій фазі циклу. Це типова реакція тіла на стресову ситуацію.

 

  1. 5. У разі затяжного періоду стресу можлива й повна відсутність місячних. У мирний час таку картину можуть спостерігати, наприклад, спортсменки у період інтенсивних тренувань і турнірів, або ж дівчата в часі інтенсивного виснажливого навчання. Зрозуміло, що коли тіло знаходиться в екстремальних умовах, то може вирішити відключити енергозатратні процеси овуляції (нема овуляції – нема менструації).

 

Маємо розуміти, що ті чи інші зміни – це закономірна реакція організму, сигнал про те, що йому стало важко справлятися. Тому є так важливо допомагати собі втриматися у задовільному ресурсному стані – пам’ятати про cон, відпочинок, збалансоване харчування і достатнє пиття води, рух, позитивне спілкування і психологічну підтримку, духовні практики, а за потреби – своєчасну допомогу лікаря, психолога, духівника.

 

Хочете навчитися «читати» свій менструальний цикл? Запрошую навчатись симпто-термальному методу! Метод підходить дівчатам і жінкам будь-якого репродуктивного віку – від юності до менопавзи. Перша ознайомча онлайн-консультація про можливості і переваги методу (спілкуємось індивідуально, до 30 хв) – безкоштовна.

 

Форма для запису на ознайомчу консультацію – тут

 

Україна переможе! З нами Бог!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *