Продовжую ділитися матеріалами з сайту психотерапевтки Наталі Массон (Natalie Masson, PhD, Psychotherapist, Fertility Coach), що можуть бути корисними жінкам, які планують вагітність і готуються народити дитину у віці за сорок. Це перша з трьох частин огляду книги Ребекки Фетт «Все починається з яйцеклітини: як наука про якість яйцеклітини може допомогти вам завагітніти природним шляхом, запобігти викидням і підвищити шанси на ЕКЗ» (Rebecca Fett “It Starts with the Egg: How the science of egg quality can help you get pregnant naturally, prevent miscarriage, and improve your odds in IVF”), який зробила Наталі Массон, відкриваючи широкий спектр можливостей природнього підвищення шансів на зачаття і здорову вагітність.

 

Наталі Массон розробляє власні авторські програми з підвищення народжуваності у природній спосіб.

 

Вона опрацювала книгу Ребекки Фетт «Все починається з яйцеклітини», яку жінки на онлайн-форумах із питань плідності часто називають найкращим довідником із фертильності та якості яйцеклітин, і уклала основні постулати цієї праці, поєднавши їх з власними рекомендаціями.

 

Далі цитую текст Наталі Массон у вільному перекладі:

 

Трохи передісторії або чому старіють яйцеклітини

Загальновідомо, що «якість» яйцеклітин жінки впливає на її здатність завагітніти і виносити дитину, особливо з віком. Низька якість яйцеклітини призводить до проблем із заплідненням, імплантацією та розвитком ембріона, а також є причиною значної кількості викиднів і хромосомних аномалій (таких як синдром Дауна).

 

У медичному співтоваристві існує переконання, що погіршення якості яйцеклітин є природною частиною старіння. Це як квиток в одну сторону: якість поступово знижується з віком і немає варіантів вернутися назад.

 

«Коли я мала справу зі своїми власними проблемами плідності (повторні викидні через погану якість яйцеклітини), я читала на багатьох веб-сайтах, що якість яйцеклітини справді може покращитися, але тоді я ще не знайшла наукового підтвердження цієї ідеї і вирішила, що просто прийму цю багатообіцяючу інформацію на віру, оскільки це був мій єдиний вихід, окрім простого «сподівання на краще».

Незважаючи на те, що мені було майже 46 років і результати аналізів крові свідчили про погану фертильність (низький АМГ, високий ФСГ), я завагітніла і народила чудову здорову дитину. Але одну історію успіху не можна назвати достатнім науковим доказом.

Як людину, яка має досвід роботи в науці, питання «де дослідження?» турбує мене вже досить довго. ​Тож я продовжувала вивчати, чи стоять за цими припущеннями якісь серйозні дослідження щодо покращення якості яйцеклітин — чи, можливо, це звичайні чутки, і мені просто пощастило завагітніти у зрілому віці».

 

It Starts with the Egg – наукова книга про якість яйцеклітин

Книгу «Все починається з яйцеклітини» вперше було опубліковано в 2014 році. Авторка, Ребекка Фетт, яка має значний науковий досвід, під час написання книги розглянула понад 500 наукових статей. Тому книга написана у стилі наукового тексту з належними посиланнями на наукові джерела, щоб читачі могли знайти оригінальні дослідження.

Ребекка Фетт є науковицею зі ступенем у галузі молекулярної біотехнології та біохімії та лабораторним досвідом генетичних досліджень. Вона зацікавилася цією сферою, коли їй було діагностовано зниження резерву яєчників у віці близько 20 років. Ребекка впровадила зміни у свій спосіб життя на основі проведених досліджень, і згодом жодних ознак проблеми з якістю або кількістю яйцеклітин у неї не було. Вона написала цю книгу, щоб поділитися своїми знаннями з іншими, кому може допомогти.

 

«Формат книги та освіта авторки дали мені набагато більше впевненості в інформації, яку вона повідомляла, порівняно з випадковими статтями, на які я натрапляла в Інтернеті. Те, як вона проводить вас через свій процес мислення та надає посилання на наукові джерела, дозволяє вам оцінити дослідження та зробити власні висновки. Ребекка чудово справляється з перекладом наукових термінів і викладає текст доступною мовою, яку легко зрозуміти».   

 

Тиха революція в питанні якості яйцеклітини

 «Ось ще одна річ, яка мені подобається в книзі Pеббеки: вона не наповнена купою надихаючих історій… лише її власна історія у вступі, а після цього вона відразу переходить до дослідження в кожному розділі. Коли я прочитала цей абзац у вступі до книги, я була захоплена:

 

«У процесі отримання диплома з молекулярної біології я вивчала механізми пошкодження та відновлення ДНК, детальний процес утворення енергії в клітинах і те, як обидва процеси пов’язані з антиоксидантами. Я також вивчала складну систему, в якій хромосоми в яйцеклітині рекомбінуються, а потім механічно розділяються до і після запліднення. У міру того, як я заглибилася в наукові статті, присвячені якості яйцеклітин, усе, про що я дізналася багато років тому, почало узгоджуватися з останніми новаторськими дослідженнями, щоб сформувати картину різних причин хромосомних аномалій яйцеклітин і впливу зовнішніх факторів. Одним словом, дослідження виявило тиху революцію в тому, як ми думаємо про якість яйцеклітин».

 

Розкажи мені більше про цю революцію! Я не можу дочекатися, щоб дізнатися більше!»

 

Розуміння якості яйцеклітин

Після пояснення важливості якості яйцеклітин і того, що хромосомні аномалії стають більш поширеними з віком, Реббека пише: «Критичний момент, на який слід звернути увагу, і про який не знають багато лікарів із питань фертильності, це те, що більшість хромосомних аномалій яйцеклітин не накопичуються поступово протягом 30-40 років у міру старіння яйцеклітини (!), а натомість відбуваються за кілька місяців до овуляції яйцеклітини».  

 

Відомо, що протягом багатьох років яйцеклітини в тілі жінки знаходяться у сплячому стані, добре збережені, наче в морозильній камері, аж поки не прийде їхня черга готуватися до «випуску» – овуляції. Відтак вони проходять через кілька місяців росту та дозрівання (розглядайте це як розморожування після заморожування), коли відбувається критичний поділ клітин. Через кілька місяців зріла яйцеклітина вивільняється для запліднення в часі овуляції.

 

Далі авторка пояснює, що ознаки старіння мають наші мітохондрії – органелли клітин нашого тіла, які забезпечують енергію, необхідну для оптимального функціонування різних тканин. Такі собі електростанції організму. Коли ми старіємо, мітохондрії пошкоджуються і стають менш здатними виділяти достатньо енергії, щоб підтримувати функціонування різних тканин, подібно до того, як слабшає батарея в ліхтарику, і промінь його світла поступово слабшає.

 

Отже, схоже, що погані мітохондрії призводять до поганого розвитку яйцеклітини. Але останні дослідження показують, що здоров’я мітохондрій можна покращити. Старі яйцеклітини схожі на ліхтарик зі слабкою батареєю, але вона перезаряджається.

 

Це величезний відхід від загального повідомлення, яке кажуть лікарі жінкам зрілого віку: «Вибачте, ваші яйцеклітини старі. Якщо вам вдасться завагітніти, у вас, швидше за все, станеться викидень, і тільки від випадку залежить, чи вийде у вас хороша яйцеклітина». Вони думають про старі яйцеклітини, як про зіпсоване молоко – якщо воно зіпсувалося, з цим нічого не поробиш.

 

Тож як зарядити цю батарею?

 

Покращення мітохондрій: сила коензиму Q10

Авторка цитує дослідження, які вказують на те, що великий внесок у здоров’я мітохондрій робить речовина коензим Q10 (Coenzyme Q-10, скорочено CoQ10). Коензим Q10 є ферментом, який природним чином виробляється в організмі, але може зменшуватися з віком. На щастя, його можна посилити, приймаючи добавки. До прикладу, формою CoQ10, яка найкраще засвоюється нашим організмом, є убіхінол (Ubiquinol).

 

Існують обґрунтовані наукові дані, які свідчать про те, що можна покращити якість яйцеклітини, приймаючи убіхінол протягом кількох місяців до овуляції (до зачаття). Це може дати яйцеклітинам енергію, необхідну для належного росту та формування правильного хромосомного розташування.

Чи є більше можливостей покращити мітохондрії

«Грунтуючись на всіх наукових знаннях про важливість повноцінного функціонування мітохондрій для якості яйцеклітини та ембріона, цілком зрозуміло, що все, що ми можемо зробити, щоб посилити функцію мітохондрій і допомогти яйцям виробляти більше енергії, покращить якість яйцеклітин і життєздатність ембріонів».   

 

Ребекка, окрім убіхінолу, торкається, ще кількох речей, які можуть покращити функціонування мітохондрій та іншими способами покращити фертильність. Вона звертається до дієти, харчових добавок, екологічних токсинів нашого довкілля і кількох специфічних захворювань (захворювання ясен, целіакія та гіпотиреоз).

 

Наталі доповнює цю думку і каже, що є величезне широке поле можливостей:

  • Сон і мітохондрії – ТАК, вважається, що сон впливає на здоров’я мітохондрій!  Дивіться дослідження.
  • Психологічний стрес і мітохондрії – ТАК, це нещодавній мета-аналіз (огляд багатьох досліджень), у якому вивчаються 23 дослідження, зроблено висновок, що гострий і хронічний стрес завдає шкоди функціонуванню мітохондрій!  Дивіться дослідження.
  • Фізичні вправи та мітохондрії – ТАК, виявлено, що фізичні вправи покращують функціонування мітохондрій! Перегляньте дослідження та подивіться інше дослідження.

 

Висновки першої частини огляду книги Ребекки Фетт «Все починається з яйцеклітини»

  • Якість яйцеклітин можна покращити, покращивши функціонування мітохондрій.
  • Критичним часом для впливу на якість яйцеклітини є приблизно три місяці до овуляції.
  • Все, що покращує роботу мітохондрій, потенційно може сприяти кращій якості яйцеклітин.
  • Є БАГАТО речей, які ми можемо активно робити, щоб покращити функціонування мітохондрій (на додаток до того, що розглядається в книзі щодо харчування, добавок і детоксикації нашого середовища).

 

Виходячи з цієї лінії міркувань, існує цілий світ можливостей того, як ми можемо вплинути на якість яйцеклітин. Це різкий відхід від загальноприйнятої думки про те, що «з віком нічого не можна зробити з якістю яйцеклітин».

 

Покращення якості яйцеклітини: якщо ви хочете почати зараз

 «Я знаю, що для багатьох із вас час має важливе значення, тому ось короткий перелік рекомендацій, які ви можете негайно застосувати, щоб почати працювати над покращенням якості яйцеклітин:

  1. Щодня приймайте 100-300 мг убіхінолу*. (Ось які добавки я знайшла на Amazon на основі мого короткого огляду варіантів: Health Wise Naturals і Natural Factors. Зверніть увагу, що я не маю спеціальної кваліфікації для оцінки якості цих продуктів.)
  2. Видаліть джерела бісфенолу А та фталатів із вашого середовища. Просто виконайте пошук у Google за цими термінами, щоб знайти найпоширеніших порушників. Не забудьте про вставні освіжувачі повітря; вони були визнані шкідливими на багатьох рівнях і все ще широко використовуються. Перейдіть на парфуми та лак для нігтів без фталатів, якщо ви використовуєте ці продукти.
  3. Сон – по-справжньому подивіться на свій сон і знайдіть способи отримати максимально якісний сон щоночі.
  4. Спробуйте ці орієнтовані на фертильність м’які практики на каналі YouTube , які підтримують здоровий спосіб життя та спокійну нервову систему.

 

Спроба внести багато змін у своє життя одночасно може викликати стрес, і, звісно, ​​виявляється, що стрес також не корисний для наших яйцеклітин. Тому я навмисне скорочу цей список. Згодом ви зможете додати більше корисних змін, щоб поступово вводити зміни в здоровий спосіб життя, які можна впроваджувати без стресу. 

 

У наступних публікаціях я розгляну всю книгу, розділ за розділом, дуже коротко розповідаючи про рекомендації, які пропонує авторка на основі свого дослідження. Розгляньте можливість придбання книги, якщо вас цікавлять усі подробиці.

 

Я вдячна Ребеці Фетт за її наполегливу працю. 

 

Перейдіть до частини 2 цього огляду книги.

 

Схоже, Ребекка перейшла в іншу сферу, яка стала для неї особистою. Нещодавно вона випустила книгу про артрит і псоріаз під назвою « The Keystone Approach », досліджуючи ці стани та оглядаючи дослідження, які вона так само застосувала до себе, щоб подолати власні проблеми зі здоров’ям. Якщо у вас є одне з цих захворювань, я сподіваюся, що ця книга також може бути повчальною та корисною».

 

Тут посилання на огляд книги Ребекки Фетт «Все починається з яйцеклітини» у трьох частинах на сайті Наталі Массон, якщо ви хочете ознайомитись із ним в оригіналі:

https://fertilityfromthesoul.com/it-starts-with-the-egg-book-review-part-1/

https://fertilityfromthesoul.com/it-starts-with-the-egg-book-review-part-2/

https://fertilityfromthesoul.com/it-starts-with-the-egg-book-review-part-3/

 

* Добавки ТМ Solgar доступні в Україні:

ТМ Solgar, Убіхінол, відновлений коензим Q10, 100 мг, 50 капсул

https://ua.iherb.com/pr/solgar-ubiquinol-reduced-coq10-100-mg-50-softgels/9415

ТМ Solgar, Убіхінол, відновлений коензим Q10, 200 мг, 30 капсул

https://ua.iherb.com/pr/solgar-ubiquinol-reduced-coq10-200-mg-30-softgels/48603

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *