Продовжую ділитися матеріалами з сайту психотерапевтки Наталі Массон (Natalie Masson, PhD, Psychotherapist, Fertility Coach), що можуть бути корисними жінкам, які планують вагітність і народження дитини у віці понад 35-40 років. Це друга й третя з трьох частин огляду книги Ребекки Фетт «Все починається з яйцеклітини: як наука про якість яйцеклітини може допомогти вам завагітніти природним шляхом, запобігти викидням і підвищити шанси на ЕКЗ» (Rebecca Fett “It Starts with the Egg: How the science of egg quality can help you get pregnant naturally, prevent miscarriage, and improve your odds in IVF”), який зробила Наталі Массон, відкриваючи широкий спектр можливостей природнього підвищення шансів на зачаття і здорову вагітність.

 

Наталі Массон розробляє власні авторські програми з підвищення народжуваності у природній спосіб.

 

Вона опрацювала книгу Ребекки Фетт «Все починається з яйцеклітини», яку жінки на онлайн-форумах із питань плідності часто називають найкращим довідником із фертильності та якості яйцеклітин, і уклала основні постулати цієї праці, поєднавши їх з власними рекомендаціями.

 

Ось продовження тексту з сайту Наталі Массон у вільному перекладі:

Нові погляди на фертильність і старіння яйцеклітин

Якість яйцеклітин є чи не основним фактором, який визначає, чи зможе жінка завагітніти природним шляхом. З віком якість яйцеклітин знижується, і прийнято вважати, що нічого не можна зробити, щоб це змінити. Дослідницька книга «Все починається з яйцеклітини» Ребекки Фетт показує, що це припущення потребує серйозного перегляду і наводить переконливі наукові докази того, що якість яйцеклітин можна покращити. Фетт заглиблюється в дослідження в сфері харчування, біологічно активних добавок, екологічних токсинів і деяких станів здоров’я. Авторка також торкається важливості якості сперми та обговорює фактори, які можуть впливати на це.

 

У частині 1 огляду цієї книги Наталі акцентує на тих факторах, які, на її думку, мають найбільший вплив на перспективи покращення плідності (фертильності), особливо у старшому репродуктивному віці жінки.

 

Для тих, хто цікавиться «Що ще є в книзі?», ось перелік і суть основних її розділів:

Розділ 1. Розуміння якості яйцеклітин

  • Якість яйцеклітини впливає на ймовірність її запліднення, імплантації та виношування здорової дитини. Є речі, які ми можемо зробити, щоб покращити якість яйцеклітин.

Розділ 2. Небезпека BPA (Бісфенол А)

  • Бісфенол А, що широко використовується у виробах із пластмаси, включно пластиковій упаковці для продуктів харчування і напоїв, викликає помилки в мейозі (поділі статевих клітин) та порушує роботу гормонів, які керують репродуктивною системою. Тримайтеся подалі від BPA якомога більше (BPA free).

Розділ 3. Фталати та інші токсини

  • Фталати шкідливі. Зазвичай вони використовуються як пластифікатори, тобто речовини, що додаються до пластмас для підвищення їх гнучкості, прозорості, витривалості та довговічності. Фталати можуть міститися і в контейнерах для зберігання продуктів харчування, і в шампунях, косметиці, парфумах, і в дитячих іграшках. Ймовірно, ми не можемо уникнути їх повністю, але обмежте регулярний вплив настільки, наскільки це можливо.

Розділ 4. Несподівані перешкоди для народжуваності

  • Якщо вам не вистачає вітаміну D, приймайте добавки або збільште перебування на сонці.
  • Перевірте свою щитоподібну залозу.
  • Пройдіть перевірку на целіакію – захворювання імунного ґенезу, спричинене глютеном (навіть якщо у вас немає симптомів).
  • Зверніть увагу на захворювання ясен, оскільки вони пов’язані з труднощами із зачаттям, викиднем і передчасними пологами.

Розділ 5. Пренатальні вітаміни (вітаміни для вагітних)

  • Приймайте вітамінні комплекси, які містять принаймні 2 мг вітаміну B6, 6 мкг вітаміну B12, 100 мг йоду, 7 мг цинку та 50 мкг селену.
  • Додайте 400 мкг фолату, якщо ваші вітаміни містять фолієву кислоту замість фолату.

Розділ 6. Сила коензиму Q10

  • Коензим CoQ10 може допомогти посилити функціонування мітохондрій, що допомагає яйцеклітинам виробляти більше енергії та може призвести до кращого розвитку яйцеклітин і росту ембріонів.
  • Убіхінол є кращою формою CoQ10, оскільки він легше засвоюється, і вам не потрібна така висока доза. Приймайте 100-300 мг убіхінолу як дієтичну добавку під час їжі.
  • На створення системи може знадобитися кілька місяців, тому чим швидше ви зможете почати, тим краще.

Розділ 7. Мелатонін та інші антиоксиданти

  • Існує певна підтримка використання вітаміну Е, вітаміну С, альфа-ліпоєвої кислоти для природних циклів або циклів ЕКЗ (екстракорпоральне заплідення, штучне запліднення, запліднення in vitro).
  • Існує певна підтримка використання мелатоніну для циклів ЕКЗ.
  • Існує незначна підтримка N-ацетилцистеїну для фертильності.

Розділ 8. Відновлення овуляції за допомогою міоінозитолу

  • Жінкам із СПКЯ (синдром полікістозних яйників) зазвичай рекомендують міоінозитол.
  • Це також може допомогти тим, у кого немає овуляції або резистентність до інсуліну.
  • Є деякі докази того, що це може знизити ризик викидня шляхом зниження рівня інсуліну, «але необхідні подальші дослідження».

Розділ 9. DHEA при зменшенні резерву яєчників

  • Деякі дослідження показують, що у людей зі зниженим резервом яєчників при прийомі добавок DHEA (ДГЕА, дегідроепіандростерон) утворюється більше нормальних яйцеклітин.
  • Існують деякі суперечки щодо того, чи є це хорошим підходом, але авторка вважає, що його важливо враховувати, незважаючи на слабку підтримку досліджень.
  • Точний механізм того, як ДГЕА впливає на якість яйцеклітин, невідомий. Варто проконсультуватися з лікарем, якщо ви вирішите розглянути можливість прийому DHEA.

Розділ 10. Добавки, які можуть принести більше шкоди, ніж користі

  • Наразі немає достатньої наукової підтримки, щоб рекомендувати прийом Пікногенолу, маточного молочка або L-аргініну для підвищення плідності (фертильності).

Розділ 11. Дієта

  • «Чітке повідомлення досліджень полягає в тому, що неконтрольовані рівні цукру в крові та інсуліну є поганою новиною для фертильності». Мета полягає в тому, щоб контролювати рівень цукру в крові та рівень інсуліну для оптимальної фертильності.
  • Обмежте всі види цукру, незалежно від глікемічного індексу. Проте дієти з дуже низьким вмістом вуглеводів можуть не забезпечити достатньо поживних речовин.
  • Вибирайте мінімально оброблені цільні зернові, а не будь-які високооброблені продукти.
  • За можливості обирайте продукти з високим вмістом клітковини.
  • «Майже всі овочі є суперпродуктами для фертильності».
  • Уникайте трансжирів; навіть невелика кількість може бути шкідливою для фертильності.
  • Середземноморська дієта є хорошим вибором для фертильності.
  • Мабуть, краще відмовитися від алкоголю.
  • Мабуть, краще обмежити кофеїн.

Розділ 12. Друга половина рівняння: якість сперми

  • Якість сперми має значення і її можна покращити за допомогою добавок. Корисні добавки: полівітаміни для чоловіків і Убіхінол (200 мг)
  • Підвищення рівня антиоксидантів за допомогою дієти теж може бути корисним.
  • Уникайте токсинів навколишнього середовища: фталатів, бісфенолу А, свинцю, ртуті, мастил, які не вважаються «дружніми до сперми».
  • Скоротіть споживання алкоголю.
  • Тримайте мобільні телефони подалі від статевих органів.
  • Уникайте тісної білизни, гарячих ванн.

Розділ 13. Зведення всього разом

Наталі Массон так підбиває підсумки свого огляду книги:

«Якщо ви хочете застосувати ці рекомендації, я б заохотила вас прочитати книгу в оригіналі, щоб ви могли бути якомога поінформованішими. Краса цієї книги полягає в тому, що вона створена, щоб навчити вас дійти власних висновків. Можливо, після публікації цієї книги* з’явилися нові дослідження, тому це також варто розглянути. 

 

Я не вивчала глибоко джерела її досліджень, проте більшість її висновків узгоджуються з іншими речами, які я прочитала у своєму менш науковому зборі інформації в Інтернеті.

 

Що мене хвилює в цій книзі, так це те, що я вважаю, що на цю тему може бути ще багато розділів. Відштовхуючись від уявлення про те, що посилення функціонування мітохондрій призводить до вищої якості яйцеклітин, мені здається, що будь-які інші заходи, які можуть вплинути на мітохондрії, також можуть вплинути на якість яйцеклітин. Доведено, що різноманітні способи здорового способу життя, такі як зменшення стресу, сон і фізичні вправи, позитивно впливають на функціонування мітохондрій, але жоден із них не згадується в цій книзі. На мою думку, список можливих шляхів впливу на якість яйцеклітин може бути досить великим.

 

Я інтегрувала цей широкий набір компонентів для здоров’я розуму та тіла в програму Fertility From the Soul Egg Quality. І тепер, прочитавши «Все починається з яйцеклітини», я можу стверджувати, що мої рекомендації мають науковий сенс, а не лише створені на основі моєї інтуїції».

 

Тут посилання на огляд книги Ребекки Фетт «Все починається з яйцеклітини» у трьох частинах на сайті Наталі Массон, якщо ви хочете ознайомитись із ним в оригіналі:

 

It Starts With the Egg – Book Review, Part 1

It Starts with The Egg – Book Review, Part 2

It Starts With the Egg – Book Review, Part 3

 

 

*Практичний і підтверджений доказами підхід до покращення якості яйцеклітин і фертильності повністю переглянутий і оновлений – у 2019 році вийшло друге видання книги.

UPD: у 2023 році вийшло третє видання, перероблене і доповнене.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *