Скільки овуляцій може відбутися в одному менструальному циклі? Чи може бути дві овуляції? – поширені запитання, які задають мені жінки, вивчаючи метод розпізнавання плідності за моєї підтримки як консультантки з фізіології зачаття.
В одному менструальному циклі у жінки відбувається одна овуляція. Нема наукових фактів, які б доводили протилежне! Упродовж нормального місячного циклу наше тіло чітко запрограмоване на визначену послідовність процесів: рішення центральної нервової системи, що маємо достатньо ресурсів для овуляції; підготовка до овуляції (естрогенова фаза); власне овуляція – вихід із фолікула в яйнику зрілої, готової до запліднення яйцеклітини (вона житиме не більше 24 годин); паралельно – факт запліднення або ні; утворення в яйнику на місці розриву фолікула спеціальної залози – жовтого тіла, яке протягом 10-16 днів виділяє гормон прогестерон (прогестеронова фаза); якщо зачаття відбулося – жовте тіло продовжує свою роботу і вагітність розвивається, а якщо ж ні – жовте тіло руйнується, рівень прогестерону падає, а матка видаляє назовні внутрішній шар слизової оболонки (ендометрію), що готувався прийняти дитину, відтак – відбувається менструація. Одразу ж починається новий цикл, як правило, процес росту фолікула стартує в іншому яйнику. І так по колу, щоразу за одним і тим же сценарієм…
Інша річ, що інколи овуляція може відбутися не з першої спроби. Тоді в естрогеновій фазі маємо кілька «хвиль» підготовки до овуляції. Якщо вони невдалі (із різних причин, включно й інколи в нормі) – говорять про ановуляторний цикл, зачаття в якому неможливе, адже нема зрілої, готової до запліднення яйцеклітини. Якщо все ж таки остання із спроб закінчиться овуляцією, то далі все рухається за описаною вище схемою. Достеменно відомо, що від початку виділення жовтим тілом прогестерону ріст і розвиток інших фолікулів в яйниках блокується. Тому правило непохитне: один цикл – одна овуляція.
То як же тоді з близнюками?
На етапі підготовки до овуляції на «лінію старту» виходить, як правило, група фолікулів, а в результаті перемагає один – найкращий. Інколи одразу перемагають два, а то й три – це відбувається настільки одночасно, наче у забігу синхронно фінішують кілька спортсменів. Так в процесі овуляції (але протягом не більше 24 годин) може з’явитися не одна, а кілька яйцеклітин. Доведено, що таке явище є генетично обумовленим – трапляється в однієї із двохсот жінок, приблизно 1 раз на 10 циклів. Якщо зачаття відбудеться так, що кожну яйцеклітину запліднить інший сперматозоїд – народиться двійня (або ж трійня). Такі діти можуть бути різностатеві, а кожен із них має свій унікальний набір хромосом. Примітно, що зачаття двійні-трійні можливе у результаті різних статевих актів, що відбулися у плідний період даного місячного циклу.
Можливий і такий феномен: внаслідок овуляції з’явилася одна яйцеклітина, яка після запліднення, рухаючись матковою трубою в напрямку до матки, раптово «подвоїла» генетичний матеріал. Учені достеменно не вивчили причини такого явища, але генетична схильність тут ролі не відіграє. Це може трапитись у кожної жінки. Так народжуються близнята – діти тільки однієї статі, які дуже подібні між собою, адже набір хромосом у них повністю однаковий.
Трапляються й унікальні випадки, коли, скажімо, серед трьох дітей, народжених в одній і тій же вагітності, одночасно є і близнята, і «окрема» дитина.:)
Чи покаже карта самоспостереження, що народиться двійня або трійня? Про це – у наступних матеріалах.
Що таке карта самоспостереження і яка з неї користь – дізнайтесь на ознайомчій 15-хвилинній безкоштовній консультації з методу самостійного визначення днів можливого і неможливого зачаття, яку я проводжу онлайн для усіх охочих.
А далі запрошую на індивідуальне онлайн-навчання (курс 3-4 місяці) – знатимете самостійно, без аналізів, тестів на овуляцію і сторонньої допомоги, у режимі реального часу, кожного дня, із достовірністю 99,6%: плідні Ви сьогодні чи ні?
Якщо такі знання вам потрібні – пишіть сьогодні. Саме час для навчання, еге ж?