- Чим ближче статевий акт до моменту овуляції – виходу зрілої яйцеклітини з яйника – тим імовірніше виникнення вагітності. Цікаво, що після еякуляції до яйцеклітини рухається понад мільйон сперматозоїдів, але до заповітної мети приходить лише 300-600.
- Загалом за життя у жінки відбувається близько 400 овуляцій, хоча вона народжується з кількома мільйонами яйцеклітин в яйниках. Левова їх частка, на жаль, гине ще до приходу першої менструації.
- Ановуляція (відсутність овуляції) зустрічається практично у кожної жінки в певні періоди життя. Цикли без овуляцій часто бувають у підлітків і у жінок передклімактеричного віку. Після 35 років у здорових жінок протягом року спостерігається хоча б один ановуляторний цикл, після 40 років – 2-3, після 45 років – до 6 таких циклів.
- Найчастішою причиною повторних ановуляторних циклів у жінок репродуктивного віку визнаний стрес – фізичний, емоційний або харчовий (дієта). У більшості жінок цикл відновлюється без застосування лікарських препаратів протягом 1-2 років – завдяки коригуванню харчування, стилю життя і способу мислення.
- Збудження й оргазм відіграють важливу роль у зачатті, тому що тоді в статевих виділеннях жінки міститься більше іонів калію, натрію і хлору, що робить їх більш лужними і «доброзичливими» до сперми.
- Зачаття відбувається в найширшій (ампулярній) частини маткової труби. Аби туди дістатися, сперматозоїдам потрібно пройти близько 10-15 сантиметрів. Цей шлях вони долають мінімум за 30 хвилин і максимум за 3 дні.
- Стать майбутньої дитини залежить від того, яка чоловіча хромосома зіллється з жіночою Х-хромосомою. В еякуляті присутні сперматозоїди двох видів – Х і Y. Для зачаття хлопчика потрібно, щоб до яйцеклітини швидше дістався Y-сперматозоїд, а для зачаття дівчинки – Х-сперматозоїд. Це лотерея.
- У той же час існує наукова гіпотеза, що Y-сперматозоїди більш рухливі, але менш витривалі, а Х-сперматозоїди – навпаки, повільні, але більш живучі. Тому можливо, що якщо статевий акт стався за кілька днів до овуляції, то більше шансів дочекатися “жіночих” сперматозоїдів і зачати дівчинку. Якщо ж статевий акт відбувся відразу після овуляції, то шанси дістатися першими до яйцеклітини вищі в більш рухливих “чоловічих” сперматозоїдів, отже, народиться хлопчик.
- 3-5 днів після зачаття яйцеклітина просувається по матковій трубі до матки, а потім плідне яйце знаходиться в матці неприкріпленим ще кілька діб. Штучно вплинути на процес прикріплення яйця (імплантацію) неможливо – таїнство зачаття і його результат залишаються прерогативою природи.
- Від моменту імплантації з’являється прямий зв’язок між матір’ю і дитиною.