Клінічні прояви нездоров’я людини залежать від токсичного навантаження та здатності організму до детоксикації. З невеликими дозами токсинів здоровий організм здатен впоратися легко, але коли токсинів багато, їх дія сумується і вони чинять навантаження на детоксикаційну систему організму, створюючи так званий «ефект коктейля»

 

Внутрішні токсини організму людини:

  • токсини, які продукують патогенні бактерії та паразити;
  • кандида (дріжджевий грибок)
  • сечовина
  • непрямий білірубін
  • підвищений гомоцистеїн
  • надлишкові амінокислоти

Зовнішні токсини:

  • екологічні фактори
  • барвники, підсилювачі смаку, консерванти у продуктах харчування, гербіциди, пестициди у фруктах та овочах
  • афлатоксини, пліснява в харчових продуктах та пліснява в житлових приміщеннях
  • хлорована вода
  • пластик в інтер’єрі, пластиковий посуд
  • запікання продуктів харчування у пластиковому рукаві, фользі.

Найпоширеніші зовнішні токсини – це ксеноестрогени: бісфенол, фталати, парабени

Ксеноестрогени – це «гормональні руйнівники», вони схожі на жіночі гормони естрогени. Вони змінюють природний шлях перетворення жіночих гормонів в організмі, призводять до утворення шкідливих продуктів обміну і викликають збій в гормональному здоров’ї. Звідси – сприятливі умови для утворення поліпів, міом, кист, а також передменструального синдрому (ПМС).

Бісфенол А (скорочено – BPA) часто є складі пластикових харчових контейнерів, пластикового посуду, включно дитячих пляшечок для годування. У невеликих кількостях відносно безпечний, але при нагріванні понад 70° бісфенол починає виділятиcя з пластику. При накопиченні в організмі може спричиняти канцерогенний ефект.


Що робимо:

  • Не п’ємо з пластику
  • Не розігріваємо їжу у пластику
  • Не кладемо гаряче у пластик
  • Не накриваємо чай/каву пластиковою кришкою
  • Не використовуємо пластикову трубочку для пиття гарячого напою
  • Якщо пластикова пляшка нагрілася в сумці/авто – викидаємо
  • Перевіряємо кришку електрочайника – пластикова чи ні?
  • Вибираємо пластикову продукцію з маркуванням «BPA FREE» (без бісфенолу)

Фталати. Джерело фталатів – пластикова упаковка для продуктів, включно всю пакувальну плівку, контейнери для медичних внутрішньовенних розчинів, ПВХ-рукавички.


Вирішення проблеми фталатів – пітніти (лазня, інфрачервона сауна, тренування). Немає препаратів для виведення фталатів з організму. Пітніння (потовиділення) – єдино доведений механізм для видалення органотоксичних, канцерогенних речовин типу РСВ, діоксинів, фталатів.


Ходіть до магазину з тканинними торбинками, а не з поліетиленовими пакетами. Також намагайтеся зайвий раз не брати до рук касові чеки – у них містяться токсини (включно BPA).

 

Читайте також: Дієтичні добавки (БАДи) для репродуктивного здоров’я жінок і чоловіків


Парабени. Використовуються як консерванти в косметичній, харчовій та фармацевтичній промисловості завдяки антисептичним властивостям.


Надходять в організм при використанні засобів особистої гігієни, що містять ці сполуки. Парабени мають слабку естрогенну активність, діючи як ксеноестрогени.

Що робимо:

  • Відмовляємось від дезодорантів, косметики, що містить парабени.
  • Вибираємо продукцію з маркуванням «без парабенів», «без фталатів».
  • Зменшуємо шкідливий вплив токсинів на наш організм шляхом відмови від певних продуктів (рафінований цукор, алкоголь, вироби з білого борошна) та через оздоровлення шлунково-кишкового тракту – це дозволить печінці ефективно проводити детоксикацію.

Фахову пораду з цих та інших питань може дати турботливий лікар-нутриціолог Шитікова Тетяна, яка люб’язно надала матеріал для цього важливого допису.
Контакти: +38 067 40 11 676

 

Інформаційна довідка:

Види пластику

Пластик поділяють на кілька видів, залежно від хімічного складу. Найпоширенішими видами є:

  • Полістирол (PS) (твердий, легкий, міцний пластик, який використовують для виготовлення посуду, упаковування, створення іграшок тощо).
  • Поліетилентерефталат (PET) (прозорий, міцний пластик, який використовують для виготовлення пляшок для напоїв, харчових контейнерів тощо).
  • Полівінілхлорид (PVC) (твердий, еластичний пластик, який використовують для виготовлення водопровідних труб, вікон, дверей, одягу тощо).
  • Поліетилен (PE) (м’який, гнучкий пластик, який використовують для виготовлення пакетів, харчового упаковування, труб тощо).

Міжнародне маркування пластику і його безпека для харчового використання:

  1. PET (PETЕ), код переробки 01 – поліетилентерефталат. Відрізняється міцністю та стійкістю. Його не можна розчинити в будь-якому органічному розчиннику чи воді. Поліетилентерефталат використовують для виробництва ємностей під рідину, включно одноразові плішки під воду, напої, соки, пиво, олію, соки (РЕТ-пляшки), блістерні упакування, упаковки для сипучих продуктів, для оббивки, кіно-, фото- , рентген плівки, для виробництва одягу, полістеролового волокна тощо. Небезпечний для харчового використання при тривалому контакті, потраплянні світла, нагріванні. При повторному використанні виділяє фталати. Спалювання недопустиме: при горінні утворюються отруйні гази.
  2. HDPE (High-density polyethylene), код переробки 02 – поліетилен високої щільності або поліетилен високої густини (ПВГ), низького тиску (ПНТ). Цей вид пластику стійкий до впливу води, не вступає в реакцію з кислотами й лугами. Може розкладатися під впливом азотної кислоти (розчину 50%-го кімнатної температури), а також фтору та хлору. Вважається безпечними для харчового використання. З HDPE роблять харчову плівку, кульки, сміттєві баки, посуд для одноразового використання, пляшки для молочної продукції та інші матеріали. Вироби з цього поліетилену можна переробляти, використовуючи різні методи утилізації. Водночас, може містити формальдегід.
  3. PVC (V), код переробки 03  полівінілхлорид (ПВХ), це 3-й тип пластмаси. Він є прозорий. У цього матеріалу – хімічна стійкість до мінеральних олив, розчинника, лугів і більшості кислот. З полівінілхлориду виробляють віконні та дверні профілі, покриття для підлоги, лінолеум або штучну шкіру, пляшки для хімікатів, мийних засобів, труби, садові меблі, презервативи для людей з алергією на латекс. Не є стійким до ультрафіолетових променів. Потенційно небезпечний для харчового використання: може містити діоксини, бісфенол А, ртуть, кадмій.
  4. LDPE (Low-density polyethylene), код переробки 04  поліетилен низької щільності або поліетилен високого тиску (ПВТ). Цей вид пластмаси – один із найбільш безпечних. ПЕВТ є нетоксичним та екологічно безпечним матеріалом для людини й навколишнього середовища, тому за санітарними нормами дозволяється його застосування у контакті з харчовими продуктами та для виготовлення дитячих іграшок. І нього виготовляють пластикові пакети, мішки для сміття, пляшки для мила, асептичну упаковку, різну плівку, відра, пластикові туби, брезенти, гнучкі ємності.
  5. PP, код переробки 05  поліпропілен, це п’ятий вид пластмасових виробів. У нього не така велика щільність, як у поліетилену, зате він більш стійкий до стирання. Також на нього практично не впливають температури. Корозійне розтріскування майже не вплине. Вважається безпечними для харчового використання. З такого поліпропілену можуть робити пакувальні матеріали для продуктів, що швидко псуються, пляшечки для дитячого харчування та різні прозорі трубочки, більшість харчової тари тривалого використання, іграшки, бампери, внутрішню оббивку автосалонів, промислові волокна тощо.
  6. PSкод переробки 06 – полістирол. Йому знаходять застосування в теплоізоляційних роботах, при виготовленні пляшок, харчових ємностей і предметів одноразового посуду. Використовують для пакування харчових продуктів, столових приладь і посуду, іграшок, квіткових горщиків, плити теплоізоляції будівель тощо. Дозволений до використання тільки з холодними харчовими продуктами. При контакті з спиртовими і гарячими продуктами може виділяти токсичні сполуки. Потенційно небезпечнийособливо при горінні: містить стирол
  7. О (other), код переробки 07 – це маркування виробів з пластмаси всіх інших видів, переважно полікарбонат, поліуретани. Найчастіше їх використовують у будівництві. Полікарбонат не токсичний для середовища, але може містити бісфенол А.
  8. АВS – акрилонітрил бутадієн стиролу. Виготовляють корпуси моніторів і телевізорів, кавоварки, мобільні телефони, більшість комп’ютерного пластику.

За матеріалами

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *